PAYLAŞ
Tüm önyargıları kıracağız
Var olan iş kollarını genişletmeye karar vererek, robotik anlamda, SZGH markasıyla partnerlik kuran Hidroteknik, hidrolik, pnömatik ve robotik konularında ekipman satışının yanısıra mühendislik hizmeti de veriyor. Firma Genel Müdür Yardımcısı Alper Alyaz, “Bizim en büyük özelliğimiz inovasyon. Yıllardan beri Türkiye`de hep aynı markalar kullanıyor, aynı tedarikçiler ve bazı önyargılar var. Biz bu önyargıyı kırıyoruz” diyor.

Hidrolik, pnömatik ve robotik sistemler konusunda hizmet veren Hidroteknik, bilgi birikimi ve endüstriyel uygulama tecrübesi ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında ekipman satışının yanısıra mühendislik faaliyetleri ve imalatları ile de teknolojik çözümler üretiyor.  Konularında tanınmış ve güvenilir firmaların ürünlerini müşterileri ile buluşturan Hidroteknik, teknik destek ve satış sonrası servis hizmetleri sağlıyor. Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi hidrolik ünite imalatı ve revizyonu, hidrolik silindir imalatı ve revizyonu, hidrolik pres sistemlerinin imalatı ve revizyonu, hidrolik ray sistemlerinin imalatı ve revizyonu gibi hidrolik ve pnömatik sistemlerin tasarlanıp imal edilmesi hizmetlerini veriyor. Hidrolik ve pnömatik ekipman satışında Denizli`nin en büyük, Türkiye`nin sayılı büyük mağazalarından biri sayılan firma, SZGH markası adı altında bir otomasyon distribütörlüğüne sahip.  “Burada sattığımız ürünler, satmayı planladığımız OEM tüketiciye ulaşan, ulaşması gereken ürünler. Başta servo kontrol üniteleri olmak üzere bu ünitelerin ziyaretçilere gösterilmesi, sunulması, tanıtılması üzerine çalışmalarımız var. Fuarlar verimli oluyor” diyen Hidroteknik Genel Müdür Yardımcısı Alper Alyaz,  partnerleri olan SZGH markasını dergimiz için anlattı.

Alper Bey, SZGH markasıyla olan partnerliğinizi ve robotik kurulumlara geçme aşamanızı anlatır mısınız?

Otomasyon eksik kaldığımız bir noktaydı, onu tamamlıyoruz. Otomasyon endüstrisinde robotik anlamda kullanılan en temel ürün, servo motorlar, servo motorları kontrol eden driverlar ve CNC makinalarında kullanılan CNC kontrol üniteleri. Bunların yıllardan beri Türkiye’de hep aynı markaları kullanıyor, aynı tedarikçileri var ve bazı önyargıları var. Biz bu önyargıyı kırıyoruz. Nasıl kırıyoruz? Çin malı SZGH markasının distribütörüyüz. Sadece Çin malı olarak bakmayalım, dünya çapında, know-how yapan, kendi imalatını yapan bir firma. Biliyorsunuz artık Çin, dünyamızın gelişen ülkesi. Girişkenliği ve yetişmiş insanı ile ileriye çıkan bir ülke oluyor. Gün geçtikçe de Çin’e olan ön yargı değişiyor. Biz bu sektörde bunun ilk adımıyız. Çin’den ithal eden çok firma var ancak otomasyon konusunda çok firma yok. Biz otomasyon konusunda bir firmanın distribütörlüğünü alacak kadar bu işe güvenip, Hidroteknik ve Şahlan Makine ismiyle bunun arkasında dururuyoruz. Bu ürünleri şu an satıyor, pazarlıyor ve garantisini veriyoruz. Garanti konusu çok önemli. Biz Hidroteknik ve Şahlan Makine olarak tam garanti veriyoruz. Ürünlerimizdeki ön yargıları kırmak adına garanti şartlarımız çok esnek. Diğer firmaların veremeyeceği garanti şartları sunuyoruz. SZGH markalı ürünlerin otomasyon endüstrisindeki en çok kullanılan ürünler olduğu, bu ürünlerin artık alımının daha kolay, daha ulaşılabilir olduğu gerçeği var. Eskiden otomasyon malzemeleri denilince insanlar uzak dururdu. “Bu çok paradır. PLC ile hidrolikle, pnömatik ile çözelim işimizi derler”. Ama şimdi biz hidrolikçiyiz. Biz 1972 yılından beri hidrolik, pnömatik sistemler  tasarlıyoruz ama biz bile artık kendi projelerimizde otomasyon, servo kontrollü sistemlere geçiyoruz. Bunun nasıl ve ne şekilde yapıyoruz?  Ucuzladığı ve maliyetler azaldığı için SZGH ürünleri bizim buradaki çıkış noktamız oldu. Biz bunu, hem Hidroteknik, Şahlan Makine olarak kendi içimizde hem de Türkiye için bir çıkış noktası gibi görüyoruz. Çünkü bu, sanayinin, endüstrinin ihtiyaç duyduğu bir malzeme. Robot endüstrisinde yaptığımız yatırımlar için anlaşmalarımız devam ediyor.

Hangi robot markalarıyla çalışıyorsunuz?

Bizim her robot markasıyla çalışma imkanımız var. Biz tüm robot imalatçılarına hitap ediyoruz. Bunların arsında Fanuc, Siemens, Panasonic gibi dünya devi markalar da var. Bunların kullanıldığı tesislerde, üretim proseslerinde biz varız. SZGH ürünlerinin giriş olmayacağı, kabul edilmeyeceği hiç bir robotik uygulama yok. Biz hepsinde varız. İki aydır bu distribütörlük içindeyiz. İki ay içinde stoğumuzun tamamını erittik, yeni siparişlere geçtik. Tabii Türkiye’nin bu şekilde bir talebi karşısında çok mutluyuz. Bu talebi daha da iyi değerlendireceğiz. Türkiye’deki yüksek fiyat, az kalite algısını kıracağız. Düşük fiyatla çok daha kaliteli ürünler getireceğiz.

Bu konuda rakiplerinizden bir tepki görmeyecek misiniz?

Piyasayı karıştıracağız biraz. Onlarda geri çekmek zorunda kalacak. Kaldı ki bizim tek avantajımız fiyat değil, aynı zamanda palet olarak üstün bir noktadayız. Biz bu distribütörlüğü aldık ama aynı zamanda hidrolik/pnömatik satışçısı ve ekipman imalatçısıyız. Biz Türkiye’nin her yerine erişebilen bir noktadayız. Her yerde servis ekibimiz ve satışta yılların deneyimi var. Biz bir şeyi kafamıza koyduğumuz zaman yapıyoruz. Hidrolik, pnömatik, servis, onarım işlemlerini  yaparken bu görüşümüz etkili oldu. Şimdi bu iddiamızı otomasyon için de sürdüreceğiz. Yaptığımız çalışmalar daha işin başlangıcı. İstanbul, İzmir’e açılmayı, Türkiye çapında yayılmayı planlıyoruz. İstanbul’da ilgili bayiler arıyoruz.

Özellikle son 2 yıldır Türkiye’de robot yatırımlarına olan ilgi ne durumda?

Türkiye’de son iki yıldır bu tip yatırımların değer kazanmasının sebebi işçi maliyetlerinin artması. Baktığımız zaman; sigorta primleri gibi resmi mevzuatların üreticiyi zorlayan bir etkisi var. Bu zorlayan etkinin ötesinde bir de yılın 2016 olması sebebiyle endüstrinin de evrildiği bir nokta var. Artık insan gücünden ziyade makina veya robot gücüne dayanan bir dünya var oluyor. Ben inanıyorum ki günün birinde tüm görüşmelerimiz cep telefonuyla veya bunun gibi cihazlarla olacak. Yani alışverişlerimizden tutun da yapacağımız toplantılar bulunmamız dahi elektronik ortamda gerçekleşecek. Biz bu vizyonu göstermek için hidroticaret.com diye bir alışveriş sitesi açtık. Bu vizyonu gördüğümüz için otomasyon sektörüne girdik. İşin doğrusu, satışlarımızın beklemediğimiz doğrultuda hızlanmasının nedeni bu. İnsanlar daha önce iş gücüyle çalışan makinalarına şu an otomasyon sistemlerine uydurmaya çalışıyorlar. Bu konuda tedarikçi arıyorlar. Bir-iki tane tekel dışında bulamıyorlar. Biz burada varız diyoruz. Makina retrofitleri ve revizyonları başta olmak üzere, diğer konularda da ürünlerimizi vermeye hazırız. Şu an ahşap işleme makinaları ve retrofit konularında iddialıyız. Her sektörde öne çıkabileceğimiz prosesler var.

Robotta hangi sektöre yönelik prosesler geliştiriyorsunuz?

Biz 3 aydır robotlarla çalışıyoruz. Biz 1972’den beri hidrolik ve pnomatik ekipman satışı ve imalatı yapıyoruz. Bu sektörde daha yeniyiz. Emekleme aşamasındayız ancak satış grafiklerimiz bir anda yükseldi. “Şu sektörle çalışıyoruz, şu sektörün sürekli tedarikçisiyiz” diyemiyorum. Şu an bizim işlerimiz ve planlamamız bir tanıtım ayağıyla geçiyor. Biz Denizli merkezli bir firma olduğumuz için Denizli’deki mermer ve tekstil sektörüyle çalışıyoruz. Mermer işleme makinaları ve ocaktan mermer çıkaran firmaların CNC robotik uygulamalarına yardımcı oluyoruz. Şu an hali hazırda müşterilerimiz bu konuda bizden destek istiyor. Ve ilk çalışmalarımızı bu müşterilerimize yaptık.

Bunlar dışında robot entegratörlüğü yapmak gibi bir hedefiniz var mı? Ne zaman?

Evet böyle bir hedefimiz var. Ürünlerimizin Türkiye’de tanınır hale gelmesi ve ekibimizin daha sağlam olması neticesinde bu tip girişimlere de gireceğiz.

Anahtar teslim çözümler mi yapacaksınız?

Evet yapacağız. Paketleme konusu bizim için çok önemli. Onun dışında sayma, ölçme gibi insan gücüne çok fazla mesai gerektiren işleri CNC metoduyla yapılması konusunda iddialıyız. Ve bu konuda çalışmalarımız var. Referansımız da var. Ancak bunu önümüzdeki senelerde kataloğumuzla ve fiyat listemizle kurumsal şekilde yapmak istiyoruz. Zamana ve markamızın tanıtımına ihtiyacımız var. İnanıyorum ki istediğimiz seviyeye çok kısa sürede erişeceğiz.

Neden böyle bir karar verdiniz?

Var olan iş kolumuzu genişletmeye karar verdik. Bizim mevcut iş kolumuz olan hidrolik ve pnomatik sektörü artık çağa tam ayak uyduramıyor. Yıl 2016, artık insanlar iş gücünden ziyade makinaların hüküm sürdüğü, elektronik, PLC veya servo sistemlerle kodlanabilen imalatlara geçiyor. Biz, hidrolik silindir, pnömatik valf ve keçe ile bu gelişimin gerisinde kalırız dedik, vizyonumuz bunu gördü. Yıl 2016’da otomasyon sektöründe mevcut işlerimizi geliştirmememiz mümkün olmaz. Kaldı ki bizim en büyük özelliğimiz inovasyon. Ekipler, isimler, sattığımız ürünler değişir ama yenilikçi inovasyonumuz değişmez. Bu yüzden de robotiğe geçme kararımızı bu şekilde verdik. Bizim hidrolik-pnomatik satışımız devam ediyor. Bu noktada yeni bir ekip, yeni bir departman kurulumu söz konusu. Biz zaten fuarlarda otomasyon departmanı olarak yer alıyoruz. Hidrolik ve pnömatik bir malzeme yok burada. Departman departman firmalarımızı bölüyoruz. Bu da daha uzmanlaşmamızı sağlıyor.

YORUM YOK

CEVAP VER